خواص زرشک کوهی

خواص زرشک کوهی

خواص زرشک کوهی

ما در سایت زرستون از خواص زرشک کوهی برایتان بازگو می کنیم .

خواص زرشک کوهی از گذشته‌های خیلی دور برای مردم آشکار بوده و جهت درمان خیلی از بیماری‌ها استفاده میشده است. اول ببینیم که این گیاه در کجا و چگونه رشد میکند. این گیاه وحشی در مناطق کوهستانی، در کنار رودخانه و مناطق مرطوب به صورت خودرو می روید. این گیاه در اوایل بهار برگ می‌دهد، در اواخر اردیبهشت گل می‌دهد و گل‌های آن تا اول خرداد بر سر شاخه‌های درخت می مانند. رنگ میوه این گیاه در مرحله اول رشد صورتی کم رنگ است.

این میوه در اواخر مرداد تغییر رنگ داده و به رنگ قرمز مایل به آلبالویی پیدا می کند و در اوایل شهریور باز رنگ عوض می کند و این مرتبه به رنگ سیاه تغییر میکند. هر یک میوه دارای دو تا سه هسته کوچک است. هسته‌ها بیضی شکل و ریز هستند. این میوه‌ها بسیار پر آب بوده و در اواخر مهرماه قابل برداشت و آماده مصرف می شوند.

خواص زرشک کوهی: مبارزه با عفونت‌ها

از خواص زرشک کوهی مبارزه با عفونت‌ها است. به این صورت که از اتصال باکتری‌ها به سلول‌های انسان جلوگیری کرده و به این صورت بدن را در مقابل عفونت‌ها مقاوم میکند. از زرشک برای درمان التهابات و عفونت‌های بدن استفاده میشود. زرشک برای بهبود عفونت‌های ادراری، عفونت مثانه و دستگاه گوارش بسیار مفید است. این ماده غذایی همچنین باعث بهبود گلودرد، سینوزیت، گرفتگی بینی و برونشیت میشود.

خواص زرشک کوهی: کاهش قند خون

زرشک طعم ترشی دارد. به سادگی میتوان حدس زد که برای کاهش قند خون مفید است. مطالعات نشان داده ماده ای در زرشک به نام بربرین وجود دارد که همین ماده به تنهایی قادر است قند خون فرد را تحت کنترل خود دربیاورد. بربرین موجود در زرشک نه تنها باعث جلوگیری از دیابت میشود، بلکه باعث افزایش حساسیت بدن افراد دیابتی به انسولین شده و به همین صورت باعث بهبود وضعیت بیماران دیابتی میشود.

تاثیر بینظیر زرشک بر روی بدن بیماران دیابتی آزمایش شده و مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته به همین دلیل این ماده غذایی از سوی محققان برای پیشگیری و بهبود دیابت توصیه میشود.

علاوه بر زرشک دارچین هم این خواص شگفت انگیز را دارد.

خواص زرشک کوهی: سلامت قلب

خاصیت زرشک برای کمک به سلامت قلب ثابت شده است. درمان فشارخون بالا، درمان آریتمی قلبی و بیماری ماهیچه ای قلب از خواص زرشک کوهی است. درباره فیبریلاسیون دهلیزی شنیده اید؟ این بیماری زمانی رخ میدهد که ضربان قلب معمولا به خاطر گردش خون ضعیف، نامنظم و سریع میشود. برای درمان این بیماری روش هایی مانند یوگا یا طب سوزنی پیش گرفته میشود. همچنین مکمل های غذایی گیاهی نیز به بهبود این بیماری میتواند کمک کند. مانند زرشک.

تحقیقات نشان داده، بربرین موجود در زرشک به واسطه ایجاد یکسری واکنش های بیوشیمیایی در قلب میتواند مقدار زیادی به بهبود فیبریلاسیون دهلیزی کمک کند. بر اساس این مطالعه پس زرشک میتواند یک ماده ضد آریتمی در بدن باشد.

خواص زرشک کوهی: پاکسازی کبد و کیسه صفرا

کیسه صفرا چکار میکند؟ به بدن کمک میکند تا چربی های اضافه غذا را حذف کند و مابقی را جذب کند. رژیم غذایی بد و ناسالم میتواند باعث اختلال در کار کیسه صفرا شوند. بربرین موجود در زرشک به سلامت کیسه صفرا و در نتیجه کبد کمک میکند چرا که باعث میشود تا ترشح کیسه صفرا زیاد شود. پس سلامت این بخش حیاتی بدن با وجود این ماده تضمین میشود. حتی در درمان های سنتی گاهی برای از بین بردن سنگ کیسه صفرا، از زرشک و آب زرشک تازه استفاده میشود.

البته این موضوع باید تحت نظر پزشک باشد و اصلا توصیه نمیشود که بدون نظارت پزشک انجام شود.

چای زرشک کوهی و خواص آن

برای تهیه این چای دو قاشق زرشک کوهی را با یک لیوان آب جوش دم کنید و میل کنید. طبیعت این چای از نظر طب سنتی سرد و خشک است. این چای خواص زیادی دارد. از خواص آن میتوان به ضد صفرا بودن آن، تقویت کنندگی قلب، معده، کبد، برطرف کنندگی سموم، عطش و گرمازدگی، تصفیه کنندگی خون، برطرف کننده حالت تهوع، برطرف‌کننده بی اشتهایی و درمان فشارخون بالای افراد اشاره کرد. اگر به اینگونه مشکلات دچار هستید و از نظر طب سنتی طبع گرمی دارید میتوانید این چای را به راحتی در منزل تهیه کرده و نوش جان کنید و از خواص آن بهره ببرید.

 

درباره نویسنده

Avatar